Цев од титанијума 1. разреда: састав, спецификације и распон величина
Nov 25, 2025
Цев од титанијума класе 1 је кована цев направљена од најниже-чврстоће, највећег-класе дуктилности комерцијално чистог титанијума, покривеног УНС бројем Р50250. То је нелегирани алфа титанијум чији се садржај кисеоника и гвожђа држи на најстрожим границама у комерцијално чистој породици, што му даје одличну хладно обликовање, високу дуктилност и поуздано понашање при заваривању.
Шта дефинише титанијум 1
Комерцијално чист титанијум се оцењује углавном по интерстицијском садржају. Степен 1 одржава кисеоник на максимално 0,18%, а гвожђе на максимуму од 0,20%, што је најнижа од уобичајених класа, тако да је материјал мекши и удобнији од степена 2, док нуди исту изванредну отпорност на корозију у оксидирајућим и благо редукујућим медијима. Две карактеристике су важне за рад цеви. Прво, густина је око 4,51 г/цм³, отприлике 57% од 7,85 г/цм³ угљеничног челика, тако да цевни вод разреда 1 тежи нешто више од половине еквивалентне челичне линије. Друго, заштитни оксидни филм се спонтано формира на површини и стабилан је у морској води, хлоридима, оксидирајућим киселинама и већини индустријских процесних токова. Опсег корисних услуга се протеже од криогених температура до отприлике 300 степени за рад под притиском, где отпорност на пузање и оксидацију остаје адекватна.
Хемија и механичка својства
| Ставка | 1. разред (УНС Р50250) | Оцена 2 (УНС Р50400) за поређење |
|---|---|---|
| Азот, мак | 0.03% | 0.03% |
| Карбон, мак | 0.08% | 0.08% |
| Водоник, мак | 0.015% | 0.015% |
| Гвожђе, мак | 0.20% | 0.30% |
| Кисеоник, мак | 0.18% | 0.25% |
| Титанијум | Баланс | Баланс |
| Затезна чврстоћа, мин | 240 МПа | 345 МПа |
| Граница течења, 0,2% офсет, мин | 138 МПа | 275 МПа |
| Издужење, мин | 24% | 20% |
Високо издужење и ниска граница попуштања Граде 1 су разлог зашто је изабран за цеви које морају бити проширене у цевне плоче, савијене до уског радијуса или намотане. Тамо где је потребна већа чврстоћа при истој отпорности на корозију, степен 2 је уобичајени корак навише, а где је чврстоћа примарни захтев, а не способност обликовања, уместо тога се бира разред легуре као што је Граде 5 (Ти-6Ал-4В) или Граде 9 (Ти-3Ал-2.5В).
Спецификације, распон величина и обрасци производа
Цев и цеви разреда 1 се наручују према три главне АСТМ спецификације, од којих свака има АСМЕ еквивалент за рад под притиском: АСТМ Б338 покрива бешавне и заварене цеви за кондензаторе и измењиваче топлоте, АСТМ Б861 покрива бешавне цеви, а АСТМ Б862 покрива заварене цеви; заварене цеви су такође покривене АСТМ Б337. Плоче, плоче и траке су покривене АСТМ Б265, шипка и гредица АСТМ Б348, а нелегирани слојеви намењени хируршким имплантатима АСТМ Ф67. Уобичајени подаци о наручивању укључују:
Називна величина:15 мм НБ до 150 мм НБ (1/2 ин до 6 ин), са спољним пречникима генерално 30 мм до 150 мм.
Дебљина зида:отприлике 2,5 мм до 25 мм, или лакши зид за танкозидне-цеви размењивача топлоте.
Распоред:СЦХ 10, СЦХ 20, СЦХ 30, СЦХ 40, СТД, СЦХ 60, КСС, СЦХ 80, СЦХ 120, СЦХ 140, СЦХ 160 и КСКСС.
дужина:једноструке насумичне, двоструке насумичне или одређене дужине сечења.
Тип:бешавни, ЕРВ, заварени, ЕФВ, хладно вучени заварени или произведени.
Образац:округла, квадратна и правоугаона цев, намотана цев, У- кривина, палачинка завојница и хидраулична цев.
Завршава:обичан крај, закошени крај или навој.
сертификација:сертификат о испитивању млина према ЕН 10204 3.1 који показује хемијски састав и механичка својства.
Бешавне или заварене: Одабир праве цеви 1. разреда
Бешавна цев 1. разреда се производи од пробушене или екструдиране шупљине, а затим се ваља и извлачи до величине, што уклања уздужни завар и чини га подразумеваним избором за виши притисак, цикличну употребу и за цеви које ће бити проширене у цевни лист. Заварена цев је формирана од траке и затворена аутогеним варом, затим хладно обрађена и жарена где је потребно; економичан је за дуге равне стазе, за велике пречнике и за апликације где се шав може држати изван правца највећег напрезања. Пошто степен 1 има одличну дуктилност, заварена цев се може знатно смањити на хладно без пуцања, тако да заварена-и-извучена цев приступа бешавним својствима, а да притом остане јефтинија за производњу. Одлука се обично доноси о степену притиска, дозвољеној корозији, стандарду прихватања који захтева крајњи корисник и методи инспекције која ће се применити на шав.
Пријаве, израда и провера квалитета
Највећа употреба је пренос топлоте: кондензатори, расхладни уређаји, испаривачи и постројења за десалинизацију, где цев са танким{0}}стинама класе 1 даје висок пренос топлоте уз дуг животни век у морској води. Хемијска и петрохемијска постројења га користе за процесне линије које носе хлориде и оксидирајуће медије; медицинска и прехрамбена индустрија га користе тамо где су биокомпатибилност и чистоћа од суштинског значаја; морски и приобални пројекти користе га за цевоводе морске воде и хидрауличне водове; а ваздухопловна и спортска опрема га користе тамо где је мала тежина битна. Израда се ослања на иста својства која дефинишу класу: може се ваљати, савијати, раширити и ширити, и завари се чисто када је спој заштићен од ваздуха.
Верификација квалитета за поруџбину цеви 1. разреда обично комбинује сертификат о испитивању млина који покрива хемију и механичка својства, димензионалну инспекцију спољашњег пречника, дебљине зида и равности, хидростатичко или пнеуматско испитивање доказа где је наведено стандардом, испитивање зида на вртложна струја или ултразвучно испитивање и визуелни преглед обе површине. Цеви за измењиваче топлоте се често испоручују након подводног тестирања ваздуха, а сваки остатак од кисељења или уграђена контаминација гвожђа се проверава пре паковања цеви, јер је површинска контаминација главни узрок превремене корозије у сноповима титанијумских цеви.
Често постављана питања
П: За шта се користи цев од титанијума 1. разреда?
Углавном се користи за цеви измењивача топлоте и кондензатора, цевоводе за морску воду и хемијске процесе, постројења за десалинизацију, медицинске и прехрамбене водове и друге апликације мале{0}}тешке, отпорне на корозију- где је обликовност важна.
П: Која је разлика између титанијумске цеви степена 1 и степена 2?
Класа 1 има мање кисеоника и гвожђа, што даје већу дуктилност са минималном затезном чврстоћом од 240 МПа, док је класа 2 јача при минималној затезној чврстоћи од 345 МПа са нешто мањим издужењем.
П: Које спецификације покривају цев од титанијума 1. разреда?
АСТМ Б338 покрива бешавне и заварене цеви за кондензаторе и измењиваче топлоте, АСТМ Б861 покрива бешавне цеви, АСТМ Б862 покрива заварене цеви, а АСМЕ СБ верзије се примењују за сервисирање под притиском.
П: Може ли се цијев 1. разреда заварити?
Да. Класа 1 се лако завари ТИГ-ом и сличним процесима, под условом да је спој заштићен инертним гасом високе-чистоће и да је површина слободна од уља, влаге и контаминације оксидима.
П: Колико је лакша цев од титанијума 1. разреда од челичне цеви?
Титанијум има густину од око 4,51 г/цм³ наспрам 7,85 г/цм³ за угљенични челик, тако да цев разреда 1 тежи отприлике 57% више од исте челичне пресеке.
П: Која документација се испоручује са наруџбом цеви 1. разреда?
Поруџбине се обично испоручују са сертификатом о испитивању млина према ЕН 10204 3.1 који извештава о хемијском саставу и механичким својствима, заједно са резултатима димензионалних и не{1}}деструктивних испитивања где је то потребно.







